Mijozlar ehtiyojlariga yo‘naltirilgan sug‘urta mahsulotlari
Bugungi kunda GROSS o‘z mijozlariga turli yo‘nalishlar bo‘yicha 137 ta sug‘urta mahsulotini taklif qilmoqda. Kompaniya portfelida O‘zbekiston qonunchiligida nazarda tutilgan majburiy sug‘urtaning barcha turlari, shuningdek, kasbiy va fuqarolik javobgarligi, transport (jumladan, avtotransport, maxsus texnika, temir yo‘l va havo transporti), mol-mulk (ham shaxsiy, ham tijorat), moliyaviy xavf-xatarlar sug‘urtasi va shaxsiy sug‘urta (sog‘liq, sayohat sug‘urtasi, baxtsiz hodisalardan sug‘urtalash) mavjud.
Mijozlar turli xil qo‘shimcha variantlar bilan sayohatchilar, sog‘liq, avtomobillar, javobgarlik, mol-mulk, moliyaviy xavf-xatarlar sug‘urtasiga oid polislarni tanlashi mumkin.
2024-yil bahorida GROSS birinchilardan bo‘lib takaful tamoyillari bo‘yicha sug‘urta xizmatini bozorga taqdim etdi va yozga kelib mazkur sug‘urta qatoriga kiradigan mahsulotlar turlarini 19 tagacha yetkazdi: u transport vositalari, maxsus texnika, mol-mulk, yuklar va odamlar salomatligini himoya qilishni qamrab oladi.
Mijozlarga ko‘p kanalli xizmat ko‘rsatish tarmog‘i
Mijozlarni qo‘llab-quvvatlash markazi sug‘urta polislari egalari bilan 24/7 rejimida aloqada bo‘ladi. O‘zbekistonning istalgan nuqtasidan 1166 qisqa raqamiga to‘g‘ridan to‘g‘ri qo‘ng‘iroq qilish mumkin. Navbat kutmay va avtomatik javob beruvchi qurilmasisiz operator bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri bog‘lanish mumkin. O‘zbekistondagi eng ommabop aloqa kanali — Telegram messenjerida @gross_sos ishonch telefoni ishlamoqda.
Sug‘urta kompaniyasi Telegram-kanal, ijtimoiy tarmoqlar (Instagram, Facebook, LinkedIn) va xaritalar (Google, Yandex, 2Gis) orqali ham mijozlar bilan faol muloqotda qolmoqda, bu esa ularning so‘rovlari va fikr-mulohazalariga tezkor javob berish imkonini beradi. Bunday yondashuv yanada moslashuvchan va qulay o‘zaro aloqani ta’minlaydi, xizmat ko‘rsatish sifatini va masalalarni tezkor hal etishni yaxshilaydi.
Assistans yordam xizmati sayohat polislari egalariga 160 mamlakatda hamrohlik qiladi.
Tibbiyot guruhi har kuni va 24 soat davomida GROSS polisi egalarining qo‘ng‘iroqlari va xabarlarini qabul qiladi. GROSS mijozlari hamkorlik dasturi doirasida O‘zbekiston bo‘ylab 300 dan ortiq klinika va 500 dan ortiq dorixona xizmatlaridan foydalana oladi.
GROSS kompaniyasining o‘z avariya komissarlari xizmati tun-y kun davomida YTH joyiga chiqishga tayyor. Avariya vaziyatlariga nisbatan bunday tezkor munosabatda bo‘lish zararlarga oid masalalarni hal qilish jarayonini sezilarli darajada tezlashtiradi. Bu esa xizmat ko‘rsatish sifatini nazorat qilish, firibgarlikning oldini olish va ichki standartlarga rioya etilishini kafolatlash imkonini beradi.
Raqamlashtirish va xizmatlardan foydalanish
GROSS polislarni mijozlar uchun ma’qul bo‘lgan joylarda rasmiylashtirish imkonini yaratish maqsadida xarid jarayonini optimallashtirdi. GROSS ofislari tarmog‘i O‘zbekistonning barcha hududlarini qamrab oladi. Kompaniyaning 48 ta filiali mamlakatning 35 ta shahrida joylashgan. Kompaniyada 1500 dan ortiq sug‘urta agentlari faoliyat yuritadi.
GROSS O‘zbekistonda birinchi bo‘lib B2C shaklida sug‘urtaning barcha turlari bo‘yicha onlayn polislarni rasmiylashtirishni boshladi. Bugungi kunda GROSS sug‘urta mahsulotlaridan moliyaviy texnologiyalar, sug‘urta mahsulotlari agregatorlari, uyali aloqa operatorlari ilovalari, moliyaviy marketpleyslar, avtomobil haydovchilari uchun ilovalar va hamkor kompaniyalarning veb-saytlari kabi barcha mavjud onlayn platformalari vositasida foydalanish mumkin.
Ijobiy hal etilgan murojaatlar soni bo‘yicha yetakchi
GROSS O‘zbekiston Respublikasi Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi hamda O‘zbekiston marketing uyushmasi tomonidan «O‘zbekistonda 2023-yilda sug‘urta to‘lovlari bo‘yicha ijobiy hal qilingan murojaatlar soni bo‘yicha yetakchilik uchun» maxsus mukofotiga sazovor bo‘ldi. 2023-yilda GROSS 57 022 ta sug‘urta murojaatidan 56 696 tasini hal qildi. Ya’ni murojaatchilarning 99,4 foizi sug‘urta hodisalari bo‘yicha to‘lovlarni olgan. Umumiy to‘lovlar miqdori 81 mlrd so‘mdan ortiq summani tashkil etdi.
2024-yilda sug‘urta kompaniyasi ushbu ko‘rsatkich bo‘yicha birinchi o‘rinni saqlab qolmoqda. ILMAning mazkur yildagi 9 oyi hisobotiga ko‘ra, GROSS polis egalaridan kelib tushgan da’volarning 97,7 foizini hal qildi. Jami 2024-yil yakunlari hali oldinda – ular kelgusi yilning birinchi choragida sarhisob qilinadi.
Ijtimoiy hissa
GROSS an’anaviy ravishda biznesning ijtimoiy mas’uliyati siyosatiga amal qiladi. Kompaniya shaxmat, mini-futbol, ot sporti, golf, yengil atletika bo‘yicha xalqaro va mamlakatimizdagi sport musobaqalarini qo‘llab-quvvatlagan.
2024-yilda GROSS “Men O‘zbekistonlikman – qonimda g‘alaba” loyihasining rasmiy sug‘urta hamkoriga aylandi. Loyiha tarixda birinchi marta Olimpiadada ishtirok etayotgan mamlakatimiz futbolchilarini qo‘llab-quvvatlash uchun barcha o‘zbekistonliklarni birlashtirdi.
2023-yilda GROSS xavfsiz yo‘l harakatini targ‘ib qiluvchi "XAVFSIZ HARAKAT" keng ko‘lamli ijtimoiy loyihani ishga tushirdi. Polis avtomobilni ta’mirlash xarajatlarini qoplashi mumkin, ammo, afsuski, odamlarning sog‘lig‘i va hayotini tiklay olmaydi. Shu bois sug‘urta kompaniyasi haydovchilik madaniyatini oshirish, piyodalar uchun xavfsiz o‘tish joylarini tashkil etish, yo‘l harakati ishtirokchilarining qoidalarga rioya etishi kabi masalalarni hal etishni o‘z zimmasiga oldi. "XAVFSIZ HARAKAT" loyihasi doirasida ko‘plab tashabbuslarni amalga oshirishga muvaffaq bo‘lindi, yorug‘lik qaytaruvchi sumkalar ishlab chiqarish, haydovchilarni avariyasiz haydash uchun rag‘batlantirish, piyodalar uchun qulaylik nuqtai nazaridan Toshkent ko‘chalarini monitoring qilish, havaskor sportchilarni qo‘llab-quvvatlash ana shular jumlasidandir.
Bu qadamlar faqat boshlanishi. Kelgusida to‘siqsiz shahar muhitini yaratish, ekologik muhitni yaxshilash va sog‘lom turmush tarzini qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladigan tadbirlar rejalashtirilgan.

Страховые продукты, ориентированные на потребности клиентов
Сегодня GROSS предлагает своим клиентам 137 страховых продуктов по различным направлениям. В портфеле компании есть все виды обязательного страхования, предусмотренного законодательством Узбекистана, а также страхование профессиональной и гражданской ответственности, транспорта (включая автотранспорт, спецтехнику, железнодорожный и воздушный транспорт), имущества (как личного, так и коммерческого), финансовых рисков и личное страхование (здоровья, в путешествиях, от несчастных случаев).
Клиенты могут выбирать полисы страхования путешественников, здоровья, автомобилей, ответственности, имущества, финансовых рисков с различными дополнительными опциями.
Весной 2024 года GROSS одним из первых вывел на рынок услугу страхования по принципам такафула, и уже к лету расширил линейку до 19 видов страхования: она охватывает защиту транспортных средств, спецтехники, имущества, грузов и здоровья людей.
Многоканальный клиентский сервис
Центр поддержки клиентов остаётся на связи с владельцами страховых полисов 24/7. Прямой звонок из любой точки Узбекистана по короткому номеру 1166. Прямой контакт с оператором, без ожидания в очереди и автоответчика. Работает горячая линия @gross_sos в мессенджере Telegram — самом популярном канале коммуникации в Узбекистане.
Страховая компания активно получает обратную связь от клиентов также через Telegram-channel, социальные сети (Instagram, Facebook, LinkedIn) и карты (Google, Yandex, 2Gis), что позволяет оперативно реагировать на их запросы и замечания. Такой подход обеспечивает более гибкое и удобное взаимодействие, улучшая качество обслуживания и оперативность решения вопросов.
Служба ассистанса сопровождает владельцев travel-полисов в 160 странах.
Медицинская группа поддержки принимает звонки и сообщения владельцев полисов GROSS ежедневно и круглосуточно. Для клиентов GROSS по программе партнёрства доступны услуги более 300 клиник и более 500 аптек по всему Узбекистану.
Собственная служба аварийных комиссаров GROSS круглосуточно готова к выезду на место ДТП. Такое оперативное реагирование на аварийные ситуации существенно ускоряет процесс урегулирования убытков. Это позволяет контролировать качество обслуживания, предотвращать мошенничество и гарантировать соблюдение внутренних стандартов.
Цифровизация и доступность
GROSS оптимизировал процесс покупки, чтобы полисы можно было оформить в предпочтительных для клиентах точках. Сеть офисов GROSS охватывает все регионы Узбекистана. 48 филиалов компании расположены в 35 городах страны. В компании работают более 1500 страховых агентов.
GROSS первым в Узбекистане начал оформление полисов онлайн по всем видам страхования B2C. Сегодня страховые продукты GROSS доступны на всех доступных онлайн-площадках: в финтехе, агрегаторах страховых продуктов, приложениях сотовых операторов, финансовых маркетплейсах, приложениях для автомобилистов и на сайтах компаний-партнеров.
Лидер по количеству положительно урегулированных обращений
GROSS удостоен специальной премии «За лидерство по количеству положительно урегулированных обращений по страховым выплатам в Узбекистане 2023 году» от Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан и Маркетинговой ассоциации Узбекистана. В минувшем году GROSS урегулировал 56 696 страховых обращений из 57 022 поданных. Это означает, что 99,4% заявителей получили выплаты по страховым случаям. Суммарно выплаты составили более 81 млрд сумов.
В 2024 году страховая компания сохраняет первое место по этому показателю. Так, согласно отчету НАПП за 9 месяцев текущего года, GROSS урегулировал 97,7% поступивших претензий от владельцев полисов. Итоги за весь 2024 год ещё впереди — они будут подведены в первом квартале следующего года.
Социальный вклад
GROSS традиционно следует политике социальной ответственности бизнеса. Компания поддерживала международные и республиканские спортивные соревнования по шахматам, мини-футболу, конному спорту, гольфу, лёгкой атлетике.
В 2024 году GROSS стал официальным страховым партнером проекта «Men O’zbekistonlikman – qonimda g’alaba». Проект объединил всех узбекистанцев, чтобы поддержать футболистов страны, впервые в истории выступающих на Олимпиаде.
В 2023 году GROSS запустил широкомасштабный социальный проект, пропагандирующий безопасное дорожное движение, «Xavfsiz Harakat» / «Безопасное дорожное движение». Полис может покрыть расходы на ремонт автомобиля, но, к сожалению, не может вернуть людям здоровье и жизнь. Поэтому страховая компания взялась за решение таких вопросов, как повышение культуры вождения, организация безопасных пешеходных переходов, соблюдение правил всеми участниками дорожного движения. В рамках проекта «Xavfsiz Harakat» удалось реализовать множество инициатив: выпуск светоотражающих сумок, поощрение водителей за безаварийную езду, мониторинг улиц Ташкента с точки зрения удобства для пешеходов, поддержка спортсменов-любителей.
Эти шаги — лишь начало. В планах — создание безбарьерной городской среды, улучшение экологической обстановки и поддержка здорового образа жизни.