GROSS xalqaro sug‘urta bozorida faoliyat geografiyasini kengaytirmoqda
GROSS sug‘urta kompaniyasi dunyoning yetakchi sug‘urta kompaniyalari va brokerlari bilan hamkorlik aloqalarini kengaytirmoqda. Hozirda GROSS global sug‘urta bozorida 79 ta davlat bilan hamkorlik qiladi. Xalqaro qayta sug‘urtalash risklar konsentratsiyasini kamaytirish va potensial zararlarga bardoshlilikni oshirish imkonini beradi. Bundan tashqari, GROSS ichki va xalqaro sug‘urta bozorlaridan tavakkalchiliklarni qabul qilib, qayta sug‘urtalovchi sifatida ham faoliyat yuritadi.
Birinchi yarim yillikda GROSS sug‘urta kompaniyasi tomonidan xorijiy kompaniyalardan qabul qilingan qayta sug‘urtalash hajmi 2023-yilning shu davridagi hajmlarga nisbatan 392 foizgacha o‘sdi.
"Xorijiy kompaniyalardan GROSS qabul qilgan qayta sug‘urtalash hajmining to‘rt baravarga o‘sishi kompaniyaning sezilarli yutuqlaridan dalolat beradi. Birinchidan, dunyoning yetakchi brokerlari bilan mustahkam hamkorlik aloqalarini o‘rnatish GROSSning xalqaro standartlar va talablarga muvofiqligini ta’kidlaydi. Ikkinchi muhim jihat – qayta sug‘urta shartnomalari hajmining sezilarli darajada o‘sishi risklarni diversifikatsiya qilish va sug‘urta portfelini maqbullashtirishga bo‘lgan intilishimizni aks ettiradi. GROSS jamoasining fidokorona mehnati natijasi – bu global sug‘urta bozorida tavakkalchiliklarni samarali boshqarishga va barqarorlikni ta’minlashga qodir bo‘lgan ishonchli hamkor sifatida ishonchdir," – deydi GROSS sug‘urta kompaniyasi boshqaruvi raisi Otabek Nazarov.
Daromadlarning izchil o‘sishi Kompaniyaning barqaror rivojlanishining belgisidir. GROSSning sug‘urta xizmatlarini ko‘rsatishdan olgan daromadlari 167%gacha o‘sib, joriy yilning 6 oyida 140,8 mlrd so‘mni tashkil etdi. Uch yil ichida tuzilgan shartnomalar soni 125 foizgacha ko‘paydi, ular bo‘yicha GROSS umumiy qiymati 227,7 trillion so‘m bo‘lgan majburiyatlarni zimmasiga qabul qildi (o‘sish 171%ni tashkil qildi).
GROSSning rivojlanishi kompaniyaning milliy sug‘urta bozoridagi ulushida ham aks etadi: bugungi kunda ushbu ko‘rsatkich 6,3%ni tashkil etadi (2023-yilda - 5,6%). Kompaniyaning ustav kapitali miqdori 70 mlrd so‘mga yetkazildi.
GROSS sug‘urta mahsulotlari portfelini diversifikatsiya qilishga alohida e’tibor qaratadi. Bu alohida sug‘urta polislari bo‘yicha ehtimoliy zararlar bilan bog‘liq risklarni kamaytirish imkonini beradi, bu esa kompaniyaning barqarorligiga, daromadliligini maqbullashtirishga va umumiy moliyaviy holatiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
Hozirda GROSS o‘z mijozlariga turli yo‘nalishlarda 137 ta sug‘urta mahsulotlarini taklif etmoqda. Kompaniya portfelida O‘zbekiston qonunchiligida nazarda tutilgan barcha turdagi majburiy sug‘urta, shuningdek kasbiy va fuqarolik javobgarligi, transport (jumladan avtotransport, maxsus texnika, temir yo‘l va havo transporti), mol-mulk (ham shaxsiy, ham tijorat), moliyaviy tavakkalchiliklar va shaxsiy sug‘urta (salomatlik, sayohatlarda, baxtsiz hodisalardan sug‘urta qilish) bo‘yicha sug‘urta mahsulotlari mavjud.
2024-yilning mart oyida GROSS mijozlarga islomiy moliyalashtirish tamoyillariga asoslangan "Takaful" sug‘urta xizmatini taqdim etdi, iyun oyida esa mazkur taklifni jiddiy ravishda kengaytirdi. Takaful tamoyillari asosida GROSS quyidagi tavakkalchiliklarni sug‘urta qilishni yo‘lga qo‘ydi:
●      garovga qo‘yiladigan, lizingga beriladigan transport vositalari (TV) uchun TVEFJMSQ analogi sifatida majburiy sug‘urta va kompleks sug‘urta, shu jumladan transport vositalarining nobud bo‘lishi yoki shikastlanishini va uchinchi shaxslar oldidagi fuqarolik javobgarligini sug‘urta qilish;
●      garovga qo‘yiladigan va lizingga beriladigan maxsus texnikani (maxsus texnikaning barcha turlari, shu jumladan avtomobil shassisiga o‘rnatilganlari uchun) sug‘urta qilish;
●      garovga qo‘yiladigan, lizingga beriladigan mol-mulkni zarardan, yong‘in va tabiiy ofatlardan sug‘urta qilish;
●      yuklarni ixtiyoriy sug‘urta qilish;
●      salomatlik uchun: GROSSTIMED ixtiyoriy tibbiy sug‘urtasi.
"Takaful" tamoyillari bo‘yicha GROSS sug‘urta mahsulotlari O‘zbekiston musulmonlari idorasi tomonidan ma’qullangan.
GROSS’ning O‘zbekiston sug‘urta bozorini rivojlantirishga qaratilgan sa’y-harakatlari milliy va xalqaro mukofotlar bilan taqdirlangan.
2024-yilning yanvar oyida iqtisodiyotning sug‘urta sektorini rivojlantirishga qo‘shgan salmoqli hissasi tufayli GROSS kompaniyasi "Umumiy sug‘urta bo‘yicha eng yaxshi kompaniya" (Best Non-Life Insurance Company) nominatsiyasida International Finance Awards mukofotiga sazovor bo‘ldi.
May oyida GROSS O‘zbekiston Respublikasi Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi va O‘zbekiston Marketing uyushmasi tomonidan uchinchi marta "Yil brendi" maqomiga sazovor bo‘ldi. Shuningdek, kompaniya "O‘zbekistonda 2023-yilda sug‘urta to‘lovlari bo‘yicha ijobiy hal etilgan murojaatlar soni bo‘yicha yetakchilik uchun" maxsus mukofotiga sazovor bo‘ldi. O‘tgan yili Gross sug‘urta bo‘yicha murojaatlarning 99,4 foizini hal qildi. Sug‘urta hodisalari bo‘yicha ariza beruvchilarga jami to‘lovlar 81 mlrd so‘mdan ortiq summani tashkil etdi.
Iyun oyida Fitch Ratings xalqaro reyting agentligi Gross sug‘urta kompaniyasining moliyaviy barqarorlik reytingini "B+" darajasida, "Barqaror" prognozi bilan tasdiqladi. Reyting kompaniyaning qulay biznes profili, mustahkamlanayotgan moliyaviy ko‘rsatkichlari va past investitsiya riskini aks ettiradi.

В первом полугодии объемы перестрахования, принятых страховой компанией GROSS от зарубежных компаний, выросли до 392% к объемам аналогичного периода 2023 года.
«Четырёхкратный рост объемов перестрахования, принятых GROSS от зарубежных компаний, свидетельствует о значительных достижениях компании. Во-первых, установление прочных партнерских отношений с ведущими мировыми брокерами подчеркивает соответствие GROSS международным стандартам и требованиям. Второй важный момент — значительный рост объёмов перестраховочных договоров отражает наше стремление к диверсификации рисков и оптимизации страхового портфеля. Результат усердной работы всей команды GROSS — это доверие на глобальном рынке страхования как надежному партнёру, способному эффективно управлять рисками и обеспечивать стабильность», — отметил председатель правления страховой компании GROSS Отабек Назаров.
Признак устойчивого развития компании — поступательный рост доходов. Доходы GROSS от оказания страховых услуг выросли до 167% и составили 140,8 млрд сумов за 6 месяцев текущего года. За три года до 125% увеличилось количество заключённых договоров, по ним GROSS принял обязательств на общую сумму 227,7 трлн сумов (рост 171%).
Развитие GROSS отражается и в доле, которую компания занимает на национальном рынке страхования: сегодня это 6,3% (в 2023 году — 5,6%). Размер уставного капитала компании доведен до 70 млрд сумов.
GROSS уделяет особое внимание диверсификации портфеля страховых продуктов. Это позволяет снизить риски, связанные с возможными убытками по отдельным страховым полисам, что положительно сказывается на стабильности, оптимизации доходности и общем финансовом состоянии компании.
Сегодня GROSS предлагает своим клиентам 137 страховых продуктов по различным направлениям. В портфеле компании есть все виды обязательного страхования, предусмотренного законодательством Узбекистана, а также страхование профессиональной и гражданской ответственности, транспорта (включая автотранспорт, спецтехнику, железнодорожный и воздушный транспорт), имущества (как личного, так и коммерческого), финансовых рисков и личное страхование (здоровья, в путешествиях, от несчастных случаев).
В марте 2024 года GROSS представил клиентам услугу страхования «Такафул», основанную на принципах исламского финансирования, а уже в июне серьёзно расширил предложение. По принципам такафул GROSS разработал страхование следующих рисков:
● для транспортных средств (ТС): выставляемых в залог, передаваемых в лизинг, обязательное страхование как аналог ОСАГО и комплексное страхование, включая гибель или повреждение ТС и гражданскую ответственность перед третьими лицами;
● для спецтехники: выставляемой в залог и передаваемой в лизинг (для всех видов спецтехники, в том числе установленной на автомобильное шасси);
● для имущества: выставляемого в залог, передаваемого в лизинг, от ущерба, от огня и стихийных бедствий;
● для грузов: добровольное страхование;
● для здоровья: добровольное медицинское страхование GROSSTIMED.
Страховые продукты GROSS по линии «Такафул» одобрены Управлением мусульман Узбекистана.
Усилия GROSS, направленные на развитие страхового рынка Узбекистана, отмечены национальными и международными призами.
В январе 2024 года благодаря значительному вкладу в развитие страхового сектора экономики компания GROSS получила награду International Finance Awards в номинации «Лучшая компания по общему страхованию» (Best Non-Life Insurance Company).
В мае GROSS в третий раз стал обладателем статуса «Бренд года» от Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан и Маркетинговой ассоциации Узбекистана. Компания также удостоена специальной премии «За лидерство по количеству положительно урегулированных обращений по страховым выплатам в Узбекистане 2023 году». В прошлом году GROSS урегулировал 99,4% поданных страховых обращений. Суммарно выплаты заявителям по страховым случаям составили более 81 млрд сумов.
В июне международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило рейтинг финансовой устойчивости страховой компании GROSS на уровне «B+», прогноз «Стабильный». Рейтинг отражает благоприятный бизнес-профиль компании, укрепляющиеся финансовые показатели и низкий инвестиционный риск.