Fitch Ratings — xalqaro kapital bozorlari uchun tahlil va tadqiqotlar bo‘yicha yetakchi xalqaro reyting agentliklaridan biri. U Standard & Poor’s va Moody’s bilan bir qatorda «Katta uchlik» deb ataladigan xalqaro reyting agentliklari sarasiga kiradi.
Fitch GROSS kompaniyasining investisiya portfeli boshqa sug‘urta kompaniyalarga nisbatan yaxshiroq kredit sifatiga ega va ko‘proq diversifikasiya qilingan deb hisoblaydi. GROSS bank depozitlari ko‘rinishidagi qayd etilgan daromadlilik instrumentlariga afzal ravishda investisiya kiritgan bo‘lib, ular asosan O‘zbekistonning davlat va yirik xususiy banklarida joylashtirilgan.
Fitch o‘z sharhlarida GROSS kompaniyasining biznes profilini o‘zbekistonlik boshqa sug‘urtalovchilarga nisbatan «maqbul» sifatida baholaydi. Mazkur baho GROSS sug‘urta kompaniyasining biznesni maqbul diversifikasiya qilganligi, raqobatbardosh mavqeni egallashi va mo‘'tadil tavakkalchiligidan kelib chiqadi.
Reyting agentligining e'tirof etishicha, 2023 yilda avtosug‘urta hajmining o‘sishi borasidagi bozor tamoyiliga muvofiq, GROSS portfelida yer usti transport vositalarining sug‘urtasi ustuvor bo‘ldi, 2023 yilda GROSS sug‘urta mukofotlarining salmoqli qismi aynan ular ulushiga to‘g‘ri keladi. Shuni qayd etib o‘tish muhimki, mazkur toifaga avtomobil egalarining shaxsiy javobgarligini sug‘urta qilish va shaxsiy avtomobillarni har tomonlama himoya qilish uchun kompleks sug‘urta qilishdan tashqari, shuningdek xizmat transporti va maxsus texnikani sug‘urta qilish ham kiradi. Fitch agentligi GROSS kompaniyasi avtosug‘urtada tavakkalchiliklarni baholashda barcha holatlarni batafsil chamalagan va puxta o‘ylagan holda yondashadi, deb hisoblaydi.
Fitch shuningdek GROSS kompaniyasi 2023 yilda bozordagi salmoqli ulushi jihatidan to‘rtinchi bo‘lgan kompaniya sifatida O‘zbekistonning ichki sug‘urta bozorida sezilarli mavqega ega ishtirokchi ekanligini alohida ta'kidlaydi hamda foydani qayta investisiya qilinishi ta'siri ostida GROSS kompaniyasining to‘lovga layoqatlilik marjasi yaqin yillar ichida yanada yaxshilanib boradi, deb ta'kidlaydi.
Eslatib o‘tamiz, Fitch Ratings agentligi 2022 yildan e’tiboran har yili GROSS sug‘urta kompaniyasiga «B+» darajasida, «Barqarorlik» prognozi bilan moliyaviy barqarorlik reytingini berib keladi.

Международное агентство Fitch присвоило рейтинг «B+» «Стабильный» страховой компании GROSS
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило рейтинг финансовой устойчивости страховой компании GROSS на уровне «B+», прогноз «Стабильный». Рейтинг отражает благоприятный бизнес-профиль компании, укрепляющиеся финансовые показатели и низкий инвестиционный риск.
Fitch Ratings — одно из ведущих международных рейтинговых агентств по аналитике и исследованиям для международных рынков капитала. Наряду со Standard & Poor’s и Moody’s входит в так называемую «Большую тройку» международных рейтинговых агентств.
Fitch считает, что инвестиционный портфель GROSS имеет лучшее кредитное качество и более диверсифицирован, чем у других рейтинговых страховых компаний из Узбекистана. GROSS преимущественно инвестирует в инструменты с фиксированной доходностью в виде банковских депозитов, которые в основном размещены в государственных и крупных частных банках страны.
Fitch оценивает в своих комментариях бизнес-профиль GROSS как «благоприятный» по сравнению с другими узбекскими страховщиками. Эта оценка обусловлена благоприятной диверсификацией бизнеса, конкурентным позиционированием и умеренным профилем риска страховой компании GROSS.
Как пишет рейтинговое агентство, в соответствии с рыночной тенденцией роста автострахования в 2023 году в портфеле GROSS произошел сдвиг в эту сторону: на страхование наземных транспортных средств приходится существенная часть совокупных страховых премий GROSS в 2023 году. Важно отметить, что в эту категорию помимо страхования личной ответственности автовладельцев и комплексного страхования для всесторонней защиты личных автомобилей входит также страхование служебного транспорта и спецтехники. Fitch считает, что GROSS придерживается взвешенного и продуманного подхода к оценке рисков в автостраховании.
Fitch также подчеркивает, что GROSS является значительным игроком на внутреннем страховом рынке Узбекистана — четвертой по величине компанией с соответствующей долей рынка. Fitch ожидает, что маржа платежеспособности GROSS продолжит улучшаться в ближайшие годы под влиянием реинвестирования прибыли.
Ежегодно, начиная с 2022 года, Fitch Ratings присваивает GROSS рейтинг финансовой устойчивости на уровне «B+» с прогнозом «Стабильный».